Nowa pływalnia w przyszłym roku

W lipcu przyszłego roku na os. Piastowskim uruchomiona zostanie nowa pływalnia. Podpisano właśnie umowę z firmą PTB Nickel Sp. z o.o., zgodnie z którą ma ona 440 dni na rozbiórkę starego i wybudowanie nowego basenu.

- Cieszę się, że podpisujemy dzisiaj tak ważną umowę. Ważną szczególnie dla mieszkańców. Z pływalni na os. Piastowskim jestem jeszcze bardziej zadowolony niż z powstającego nieopodal Parku Rataje. Na tej pływalni uczył się bowiem pływać mój młodszy syn. Pamiętam warunki w jakich dzieci pływały. Widziałem też okolicznych mieszkańców, którzy korzystali z bliskości tego obiektu i wiem jak ten obiekt jest dla nich ważny - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania.

Wybudowany w latach 70. obiekt ostatni remont przeszedł w 1997 roku. W 2014 fragment dachu spadł na przebywające w wodzie dzieci. Nikomu nic się nie stało. Basen był jednak w tak złym stanie, że nie opłacało się go remontować. Ostatecznie zamknięto go w 2016 roku. Od tego czasu większość dzieci - w tym mieszczącej się obok szkoły o profilu pływackim - musiała korzystać z pływalni na ul. Chwiałkowskiego oraz na Termach Maltańskich.

Nie zdecydowano się na wcześniejszą rozbiórkę basenu ze względu na koszty i bezpieczeństwo mieszkańców. Postanowiono rozpisać przetarg na wyburzenie starego obiektu i budowę nowego. Pierwotnie miało się to rozpocząć się wcześniej, ale oferty zaproponowana w poprzednim przetargu znacznie przewyższyły możliwości miasta. Planowano przeznaczyć na ten cel 12 milionów złotych, a najniższe oferty były o prawie 20 mln zł droższe.

Aby ograniczyć koszty, opracowano nowy, tańszy projekt. Zrezygnowano z budowy piętra, na którym miały się znajdować pomieszczenia komercyjne (np. kawiarnia). Budynek trzeba było przeprojektować. Rada Miasta zgodziła się na zwiększenie budżetu tego przedsięwzięcia.

Postępowanie przetargowe na rozbiórkę obecnej pływalni i budowę nowej ostatecznie wygrała firma z najkorzystniejsza ofertą -  PTB Nickel Sp. z o.o. z Suchego Lasu.

- Mam wielką satysfakcję, że nową pływalnię wybuduje firma z regionu, do której mamy zaufanie i wiemy, że stanie na wysokości zadania - stwierdził prezydent.

Wykonawca na rozbiórkę starej i budowę nowej pływalni będzie miał 440 dni od dnia podpisania umowy.

- Patrzymy optymistycznie na ambitny termin, który został nam postawiony. Prowadziliśmy już podobne przedsięwzięcia, m.in. basen dla gminy Suchy Las. Dysponujemy więc niezbędną wiedzą, doświadczeniem, a także potencjałem, który umożliwi nam ukończenie robót w zakładanym harmonogramie i jak najszybsze przekazanie obiektu dzieciom oraz mieszkańcom - zapewniał Michał Nickel, prezes zarządu PTB Nickel Sp. z o.o.

Pływalnia za 440 dni

W miejscu przeznaczonego do rozbiórki obiektu, wybudowana zostanie pływalnia szkoleniowo-rekreacyjna, z dominująca funkcją sportową dla młodzieży. Jest to szczególnie dobra wiadomość dla uczniów mieszczącej się obok szkoły podstawowej o profilu pływackim. Dziś dzieci trenują na Termach Maltańskich, a po oddaniu do użytku basenu na os. Piastowskim będą miały do niego około 100 metrów.

Podstawowy basen pływacki będzie miał wymiary 25x16m i 6 torów o szerokości 2,5 każdy. W związku z możliwością rozgrywania sztafet pływackich, głębokość basenu zarówno z jednej, jak i  drugiej strony, będzie wynosiła 180 cm. Po obu stronach torów umieszczone zostaną słupki startowe. W pływalni znajdzie się także basen rekreacyjny o wymiarach 2x5x9m, który będzie służył do nauki pływania. Dodatkowo w budynku znajdzie się część przeznaczona na fitness oraz mały zespół saun.

Obiekt zostanie wyposażony w dwie przebieralnie grupowe - dla grup zorganizowanych, przebieralnię kabinowo-szafkową wyposażoną w 12 kabin oraz 60 dwupoziomowych szafek, a także zespół przebieralni i natrysków dla osób niepełnosprawnych. Na terenie znajdą się również m.in. pomieszczenia administracyjne, gospodarcze, magazynowe oraz mała kawiarnia.

- Odczuwamy satysfakcję, że pomimo okrojenia nieco pierwotnego projektu udało się zachować dobrą funkcjonalność tego obiektu, a przede wszystkim jego estetykę. Dobrze będzie się wpisywał w otoczenie, a wnętrze, w porównaniu do dotychczasowego wnętrz pływalni, jest zupełnie nową jakością i wartością. Od dzisiaj licznik się włącza i za 440 dni ten obiekt będzie gotowy - stwierdzi Paweł Śledziejowski, prezes zarządu Poznańskich Inwestycji Miejskich, który wspólnie z Krzysztofem Sasem, podpisał umowę z ramienia spółki PIM.

Wykonawca, oprócz budowy nowej pływalni krytej zobowiązany jest również do zagospodarowania terenu wokół budowy - nasadzenia zieleni, mała architektura, miejsca parkingowe, droga wewnętrzna.

Czas na Zwycięstwa

Kolejną pływalnią, która w najbliższych latach ma powstać w Poznaniu, jest basen na os. Zwycięstwa. To efekt współpracy spółdzielni PSM Winogrady z Miastem. Pod koniec 2016 roku urzędnicy dogadali się ze spółdzielcami. Ustalono, że miasto kupi od PSM Winogrady działkę na os. Zwycięstwa - naprzeciwko kościoła, w pobliżu bloku nr 9. W zamian spółdzielnia kupi miejski teren na północy osiedla - przy ul. Lechickiej. Przeciwko budowie protestowało troje mieszkańców. 17 kwietnia sąd wydał decyzję w sprawie możliwości zrealizowania inwestycji. Prawdopodobnie pływalnia będzie podobnej konstrukcji jak ten na os. Piastowskim i powinna powstać w ciągu dwóch lat.  

- Chodzi o to, żeby sport i rekreacja były dostępne jak najbliżej miejsca zamieszkania i nauki. By nie generować niepotrzebnie korków. By na każdym osiedlu, szczególnie tam gdzie mieszka wielu mieszkańców, były możliwości uprawiania sportu przez dzieci i młodzież - dodał Jacek Jaśkowiak.

Data publikacji: 11-05-2018
Aktualizacja: Łukasz Dolata
Data aktualizacji: 14-05-2018