Pamiątkowa tablica wróciła na rondo Kaponiera

Na Rondo Kaponiera wróciła miedziana tablica, upamiętniająca jego pierwszych budowniczych z przełomu lat 60. i 70. ubiegłego stulecia oraz oddanie ronda do użytku w 1973 roku. Tablicę, podobnie jak wcześniej pięciometrowy monument tzw. Światowid , ukazujący odległości dzielące Poznań od niektórych stolic europejskich, odrestaurowała spółka PKZ Renox, wykonawca przebudowy wnętrza fortu Kaponiery Kolejowej.

Tablicę wykonaną przez Rytosztukę, na której znalazły się nazwy inwestorów, projektantów i wszystkich wykonawców ronda Mikołaja Kopernika (tak nazywało się do 1992 roku) odsłonięto w 500-lecie urodzin wielkiego astronoma, w dniu oddania obiektu do użytku. Zawieszono ją wówczas w okolicy zejścia pod rondo, od strony nieistniejącego już dziś kina Bałtyk. Została zdjęta w związku z rozpoczęciem przebudowy ronda Kaponiera. Przez ostatnie lata przechowywał ją  Zarząd Dróg Miejskich.

Będącą znakiem czasów tablicę, którą wcześniej pokryła nie tylko patyna, ale też efekty działań grafficiarzy, ZDM przechowywał do chwili, gdy  inicjatywą jej powrotu pod rondo wyszli zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski oraz zmarły niedawno prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, Paweł Śledziejowski.

Prace przywracające blask pamiątce – m.in. wyczyszczenie, zdjęcie patyny, ponowne nałożenie warstwy patyny przy pomocy wątroby siarczanej oraz przytwierdzenie jej ozdobnymi śrubami mosiężnymi – wykonała firma Renox, która prowadziła roboty budowlano-konserwatorskie i rewaloryzacyjne we wnętrzach Kaponiery Kolejowej.

Dziś tablica znów przypomina jego twórców. Po uzgodnieniach z biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków została zamontowana w pobliżu miejsca, w którym wisiała przed modernizacją ronda.

   

Data publikacji: 01-10-2018
Aktualizacja: Łukasz Dolata
Data aktualizacji: 01-10-2018