Park Rataje – trwa renowacja lokomotyw i wagonu do skansenu Średzkiej Kolei Powiatowej.

Od połowy  stycznia w podpoznańskim Swarzędzu rozpoczną się prace, mające na celu renowację dwóch lokomotyw parowych oraz wagonu kolejowego, które w połowie roku staną się główną atrakcją ekspozycji w skansenie Średzkiej Kolei Powiatowej w budowanym obecnie Parku Rataje.

Do dużej lokomotywy parowej serii Tkt48-130, dołączył parowóz lokomotywy wąskotorowej typu Dn2t BAZIEL oraz doskonale zachowany wagon restauracyjny.

Obie lokomotywy z lat ’50 zostaną odrestaurowane, zabezpieczone przed korozją, pomalowane według schematów obowiązujących w ówczesnych czasach oraz zabezpieczone powłoką antygraffiti. Przy tej okazji Spółka PIM pragnie podziękować miłośnikom kolei za pomoc w ustaleniu oryginalnego schematu malowania oraz kolorystyki obu lokomotyw.

Po ukończeniu prac renowacyjnych, już w połowie roku 2018 wszystkie trzy eksponaty  wzbogacą Park Rataje  i razem z innymi atrakcjami skansenu zapewnią miejsce dla organizacji przedsięwzięć edukacyjnych dotyczących m.in. historii miasta Poznania oraz kolejnictwa.

W odnowionym Parku Rataje znajdą się również m.in.: miejsca aktywnego wypoczynku i relaksu, ścieżki rowerowe, ciągi piesze, alejki parkowe, plac z fontanną oraz ogród zmysłów z dydaktyczną ścieżką sensoryczną. Zakres inwestycji obejmuje także nowe nasadzenia drzew i krzewów.

  

 

Autor: Łukasz Dolata
Data publikacji: 04-01-2018
Aktualizacja: Łukasz Dolata
Data aktualizacji: 25-01-2018