Zabytkowy parowóz wjechał do parku Rataje [FOTO]

Parkowi Rataje przybyła kolejna atrakcja. Do powstającego na jego terenie skansenu Średzkiej Kolei Powiatowej, trafiła lokomotywa i wagon restauracyjny, które przez ostatnie miesiące poddawane były zabiegom renowacyjnym w Swarzędzu [FOTO]

Parowóz TKt-48 wraz z wagonem restauracyjnym zostały przetransportowane torami do Poznania, na ul. Gołężycką, skąd w nocy z czwartku na piątek przewieziono je samochodami niskopodłogowymi do parku Rataje.

Aby ciężkie samochody nie uszkodziły nowotworzonej parkowej infrastruktury, wykonawca wstrzymał się w tym miejscu, do zakończenia transportu eksponatów, z pokrywaniem ścieżek rowerowych asfaltem.

W piątek bez użycia dźwigów, jedynie z pomocą siłowników, eksponaty skansenu rozładowano i ustawiono na przygotowanym wcześniej torowisku.  Kolejna odrestaurowana lokomotywa – wąskotorowa Dn2t BAZIEL – trafi do skansenu już niebawem.

   

Obie lokomotywy z lat 50. ubiegłego stulecia, jak i wagon restauracyjny, w trakcie prac renowacyjnych zabezpieczono przed korozją. We współpracy z organizacjami miłośników kolei pomalowano je według schematów obowiązujących w czasach funkcjonowania Średzkiej Kolei Powiatowej. Zabezpieczono je również powłoką antygraffiti.

Eksponaty staną się atrakcja parku i będą przypominać o historii kolei, która przez wiele lat woziła mieszkańców podpoznańskich miejscowości do stolicy Wielkopolski – jako wąskotorówka do Kobylepola i dalej - w głąb miasta - jako linia normalnotorowa. 

Data publikacji: 10-08-2018
Aktualizacja: Jacek Łakomy
Data aktualizacji: 08-11-2018