Remont elewacji Marcinka coraz bliżej

Najpóźniej w sierpniu 2020 roku wyłoniony w postępowaniu przetargowym wykonawca (szczegóły TUTAJ) ma zakończyć remont elewacji gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, zwanego potocznie Marcinkiem. Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisały umowę w tej sprawie.  Remont będzie kosztował niewiele ponad 2,5 mln zł.

W efekcie przeprowadzonych prac zabytkowemu obiektowi nie tylko zostanie przywrócony pierwotny stan architektoniczny, lecz również wzmocnią one i zabezpieczą budynek przed niekorzystnym działaniem środowiska.

Gmach szkoły, wzniesiony w 1903 roku z czerwonej cegły, we wrześniu 1986 roku został wpisany na listę zabytków. Dlatego jego remont będzie się odbywał pod nadzorem konserwatorskim.

Obecnie elewacja szkoły w wielu miejscach jest zniszczona - m.in. widoczne są ubytki w cegłach, gzymsach i zaprawie, odpadający tynk, a także napisy na ścianach będące efektem wandalizmu. Mury budynku, który nie posiada izolacji przeciwwilgociowej, od lat narażone są na destrukcyjne działanie wody.

W trakcie remontu gmachu liceum zostanie wykonana niezbędna izolacja przeciwwilgociowa,  drenaż i udrożnienie kanalizacji deszczowej.  Elewacje ceglane i tynkowane przejdą pełną konserwację. Mury zostaną oczyszczone, osuszone, odsolone, zdezynfekowane i zabezpieczone z użyciem specjalistycznych preparatów. W miejscach, w których są otynkowane, odpadająca powłoka zostanie zastąpiona nową.

Po renowacji elewacja będzie miała ten sam kolor na powierzchni całego budynku. Zabiegi konserwacyjne przejdą też granitowe schody, elementy drewniane (w tym część okien i drzwi) oraz parapety. Wymienione zostaną rynny i opierzenia, a okratowanie okien zostanie ujednolicone.

    

Data publikacji: 12-04-2019
Aktualizacja: Łukasz Dolata
Data aktualizacji: 12-04-2019