Rozbudowa ul. Unii Lubelskiej z budową pętli przesiadkowej: umowa podpisana

Za półtora roku poznańskie tramwaje i autobusy będą dojeżdżały do nowej pętli w rejonie ulicy Falistej. Wykonawcy kończącej się przebudowy trasy tramwajowej na Górnym Tarasie Rataj przygotowali już na rondzie Żegrze rozjazd, dzięki któremu tramwaje będą mogły skręcić w stronę nowej pętli. Dziś Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisały z wybranym w postępowaniu przetargowym wykonawcą (szczegóły TUTAJ) umowę w sprawie rozbudowy ul. Unii Lubelskiej i budowy pętli tramwajowo-autobusowej.

- Dziś mieszkańcy osiedli przy ul. Falistej i Unii Lubelskiej do najbliższego przystanku tramwajowego mają około kilometra. Dzięki budowie nowego odcinka trasy to się zmieni. Osiedla te zostaną lepiej skomunikowane z resztą miasta i więcej osób będzie mogło korzystać z transportu publicznego. Za sprawą realizacji tego projektu zwiększy się również atrakcyjność terenów inwestycyjnych w tym rejonie – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Inwestycja, polegająca rozbudowie ul. Unii Lubelskiej na odcinku od ronda Żegrze do nowej pętli tramwajowo-autobusowej oraz przebudowie tej ulicy na odcinku istniejącego układu drogowego w obrębie ulic Falistej i Obodrzyckiej, będzie realizowana etapowo. Jest częścią projektu „Przebudowa trasy tramwajowej: Kórnicka - os. Lecha - rondo Żegrze wraz z budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej”, który uzyskał dotację z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.  Dzięki jego realizacji przejazdy tramwajów będą generowały mniejszą emisję hałasu i drgań, a trasa będzie dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Do nowej pętli tramwajowo-autobusowej, wyposażonej w budynek ekspedycji, przystanki tramwajowe i autobusowe oraz parking dla rowerów, doprowadzi od ronda Żegrze nowe torowisko w ul. Unii Lubelskiej wraz z siecią trakcyjną.

- Nowa pętla przesiadkowa będzie wygodna dla wszystkich pasażerów. Umożliwi dojeżdżającym do niej autobusem mieszkańcom bardziej odległych osiedli południowego Poznania przesiadkę „drzwi w drzwi” na tramwaj do centrum  - przekonuje Marcin Gołek.

W ramach inwestycji na odcinku ul. Unii Lubelskiej od ronda Żegrze do nowej pętli przebudowane zostaną istniejące oraz wybudowane nowe chodniki i drogi rowerowe, a także podziemna infrastruktura: kanalizacja deszczowa, wodociągowa, gazowa, cieplna, elektryczna i telekomunikacyjna. Powstanie system monitoringu wizyjnego, przebudowana zostanie sieć elektroenergetyczna wysokiego napięcia.

W rejonie ulic Falistej i Obodrzyckiej na ul. Unii Lubelskiej zbudowana lub przebudowana zostanie infrastruktura podziemna, chodniki, drogi rowerowe i miejsca postojowe. Powstaną nowe przystanki autobusowe i system monitoringu wizyjnego.

    
fot. BP UMP/ PIM

Data publikacji: 11-07-2019
Aktualizacja: Łukasz Dolata
Data aktualizacji: 11-07-2019